Suwnica

Suwnica, jest to dźwignica, która pracuje w ruchu przerywanym. Jest wyposażona w mechanizm który pozwala na opuszczanie i podnoszenie. Wykorzystywana jest to przemieszczania różnych materiałów zarówno w pionie jak i poziomie. Przestrzeń, po której suwnica może przemieszczać różne materiały jest ograniczona, długością toru jazdy oraz wysoką podnoszenia lub opuszczania. W zależności od rodzaju suwnicy, powinna być ona w specjalny sposób oznaczona.

Suwnice które wykorzystuje się na moście, powinny być zaopatrzone w informację, na temat udźwigu, numeru rejestracyjnego Urzędu Dozoru Technicznego, grupy natężenia pracy. Jeżeli suwnica pracuje na zbloczu hakowym, wystarczą informację na temat udźwigu. Suwnica jest wyposażona w wózek do jazdy, mechanizm który służy do podnoszenia, tor jazdy suwnicy oraz czołownice w przypadku konstrukcji stalowej. Wyróżniamy trzy podstawowe konstrukcje suwnic. Pierwsza to suwnica pomostowa, druga to suwnica podwieszona i trzeba czyli suwnica bramowa.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>